جواد فروغی ، ستاره قرآنی دهه 60، از زندگی شخصی و کاری اش می گویدسفارت انگلستان به من ویزای سفر نمی‌دهد/ ترسی که انگلیس و آمریکا از تبلیغ اسلام دارند از حمله نظامی ندارند/ قرائت قرآن نباید منبع کسب درآمد باشد/ می‌توانیم هزاران قاری و مفسر به دنیا اعزام کنیم.
جواد فروغی را احتمالا بشناسید. تقریباً هفت هشت ساله بود که به عنوان یک نابغه قرآنی در کشور ظهور کرد؛ حالا 35 ساله است و فرزندی هشت ساله دارد و 10 سال تمام به یادگیری زبان های انگلیسی و عربی پرداخته تا از این طریق بتواند به انتقال مفاهیم قرآنی به مسلمانان و غیر مسلمانان خارج از کشور بپردازد.
فروغی بر این باور است در حال حاضر دین اسلام در جهان مظلوم واقع شده است لذا متولیان و نخبگان علمی قرآن قبل از عملی، باید در جهت تبلیغ اسلام و مفاهیم بلند قرآن -این کتاب انسان ساز- در جهان گام بردارند.

در ادامه مشروح گفت و گوی مشرق با استاد جواد فروغی را ملاحظه می کنید:
از شغلتان برای ما بگویید؛ چه کار می کنید؟

در سال 1381 بورسیه سازمان منطقه آزاد کیش شدم که زیر نظر ریاست جمهوری است بعد از چند سال به دلیل سفارشات علمای اعلام و مراجع عظام مبنی بر ادامه ی تحصیل در جهت فراگیری علوم قرآنی و فعالیتهای علمی قرآن و همچنین شرکت در کنفرانسهای متعدد به خارج از کشور، عاملی شد که بنده از سازمان تسویه حساب نمایم تا به مطالعه، تحقیق و پژوهش علمی قرآن بپردازم و هم اکنون در رشته دکترای تخصصی قرآن و حدیث دانشگاه قم مشغول به تحصیل می باشم.

در طول هفته چند ساعت برای فعالیت های قرآنی وقت می گذارید؟

تمام وقت من در طول هفته صرف مطالعه در جهت فعالیت‌های علمی قرآن می‌شود. بندرت پیش می آید شب و روز از 12 ساعت کمتر به مطالعه بپردازم.
اگر منظورتان حضور در جلسات و قبول برنامه‌ها است که باید عرض کنم بطور کلی هر روز برنامه‌ی سخنرانی دارم و شاید بالغ بر 30 برنامه در ماه برسد، ولی به جهت مطالعه و دروس دانشگاه، برنامه‌های متعدد را نمی پذیرم. بیشترین برنامه های قرآنی‌ام در ماه مبارک رمضان، ماه محرم و ماه صفر است که با یک برنامه ریزی دقیق جهت سخنرانی با موضوعات مختلف در کشور و خارج از کشور سفر می‌کنم.

حضور جوانان و نوجوانان در جلسات قرآنی‌تان چگونه است؟

خیلی خوب است؛ به لطف خدا قبل از ورود به جلسه، ازدحام جمعیت از جوانان و نوجوانان به قدری است که بنده به سختی وارد جایگاه سخنرانی می‌شوم و همچنین بعد از پایان سخنرانی از تجمع مستمعین عزیز و از لطف و ارادت آنان مخصوصا از سوالات مختلف والدین محترم جوان و نوجوان بهره مند می‌شوم.

چرا از بحث تلاوت و قرائت قرآن به سمت تفسیر، پژوهش و سخنرانی روی آوردید؟

معصومین علیهم السلام در مورد تلاوت قرآن تأکید نموده‌اند، انسانها با قرائت زیبای قرآن جذب این کلام خدایی می‌شوند ولی مرحله‌ی بالا و بالاتر، تدبر در آیات قرآن ذکر شده است، چرا که تدبر در آیات قرآن از همه‌ی علوم و هنرها بالاتر است؛ آیه «أَفَلاَ یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ...» پس باید توجه داشت که گام فراتر از قرائت قرآن، پژوهش و تفسیر آیات قرآن است که شاید بعد از 20 سال مطالعه انسان به الف تفسیر آیات قرآن هم نرسد.
برای‌تان مثالی می‌زنم تا فرق قرائت قرآن و تدبر در آیات قرآن را با هم قضاوت نمایید، قرائت قرآن به منزله‌ی باغ سرسبز و پر از میوه و رودخانه‌ای از آب گوارا است وقتی نگاهی به این باغ سرسبز و رودخانه ی پر از آب گوارا با میوه های گوناگونش بر شاخه‌های درختان می‌اندازید چقدر لذت می‌برید. این لذت، لذت ظاهری است. لذت واقعی، باز کردن قفل درب این باغ سرسبز و رفتن به درون باغ و چیدن میوه‌ها و نوشیدن آب گوارا و خوردن میوه های این باغ است که این همان پژوهش و تدبر در آیات قرآن است.
باید توجه داشت فرق لذت قرائت قرآن با لذت تدبر در قرآن، زمین تا آسمان است. یک مثال دیگر برای شما می‌زنم؛ شخصی برای شنا خود را به داخل آب دریا می اندازد تا از شنا کردن لذت ببرد، ولی شخص دیگری با لباس غواصی خود را به داخل آب دریا می‌اندازد و به عمق می‌رود تا در و مروارید گران قیمت را از عمق دریا بیرون بکشد، شما به تفاوت این دو نگاه کنید، آیا این دو شخص از دریا به یک اندازه بهره می‌برند؟
تدبر در قرآن به منزله‌ی بیرون کشیدن در و مروارید از دریا است، باید به عمق آیات نفوذ کرد تا در و مرواریدی که همان اسرار زمین و آسمان است و خداوند آن را در قرآن پنهان نموده بیرون کشید تا به سعادت هر دو جهان دست یابیم.
به نظر شما تاثیرگذاری تلاوت و قرائت قرآن در محافل قرآنی بیشتر است و یا کارهای پژوهشی و سخنرانی‌هایی که این روزها در زمینه قرآن انجام می دهید؟
کاملا برایم مشهود است مستمعین مخصوصا جوانان و نوجوانان بعد از شنیدن سخنرانی‌های علمی از قرآن متحول می‌شوند. مستمعین از مطالب علمی قرآن لذت می‌برند و سۆالات آنان مخصوصا نسل جوان و نوجوان از بنده این است که ما دوست داریم راه شما را دنبال کنیم یا بعد از پایان سخنرانی والدین محترم می گویند، دوست داریم فرزندانمان بعد از قرائت قرآن به دنبال تدبر در آیات قرآن حرکت نمایند. قضاوت با شما؛ تأثیر گذاری دو محفل را دریابید.
در حال حاضر در زمینه قرآنی چه کار پژوهشی انجام می دهید؟

در دست داشتن چند مقاله علمی برای مجلات علمی و پژوهشی، تدبر در آیات قرآن، مطالعه در زمینه‌ی تفسیر معصومین علیهم السلام بر اساس روایات و اسناد صحیح و نیز تفسیر آیه به آیه، تحقیق در احادیث جعلی و غیر جعلی.

قوی ترین کار فرهنگی که در سال های اخیر در زمینه قرآن صورت گرفته چه بوده است؟

باید گفت کار زیربنایی در امر قرآن در سالهای اخیر چشم گیر نیست.
همانطورکه مقام معظم رهبری فرمودند ما به مهندسی فرهنگی نیازمندیم، باید وضع فرهنگ موجود را به وضع مطلوب تبدیل نماییم، باید برادران و خواهران جوان نخبه به علوم الهی را سازماندهی کرده و با امکانات و تجهیزات علمی آنان را مجهز نموده و همچنین به یکی از زبانهای خارجی مسلح و به یک مبلغ بین المللی علوم انسانی اسلامی مبدل نماییم تا به دفاع از پیامبر اعظم و اسلام عزیز بپردازند و مطالب کذب و دروغ بیگانگان در مورد اسلام را پاسخگو باشند، البته این حرکت علمی و انتقال مفاهیم این کتاب انسان ساز به زبانهای مختلف کمتر از 10 سال طول نخواهد کشید. اگر تا کنون کار قوی و تأثیر گذار در امر انتقال فرهنگ قرآن در سطح بین الملل صورت نگرفته، به دلیل عدم آشنایی و مسلط نبودن قاریان و حافظان قرآن به زبانهای مختلف در سخنرانی ها ی خارج ازکشوراست.


طبقه بندی: شنیدنیها،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به ماهنامه قرآنی (در مسیل آسمان) - جواد فروغی ، ستاره قرآنی دهه 60، از زندگی شخصی و کاری اش می گوید می باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic