بهترین مدت جلسه آموزش قرآن 20 دقیقه است


به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز، در پنجمین همایش سراسری موسسات قرآنی كشور كه امروز، شنبه، 15 تیرماه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) در حال برگزاری است، در خصوص ویژگی‌های یك فعال قرآنی موفق سخنرانی كرد.

وی با اشاره به این مولفه‌ها اظهار كرد: قرآن كتاب خداوند است و هر كاری برای این كلام الهی صورت می‌گیرد، باید خالصانه باشد، زیرا هر اقدامی برای رضای خداوند صورت گیرد، اثر گذار می‌شود و باقی خواهد ماند، همچنین از جمله علامت‌های اخلاص این است كه اگر كسی یك مسئولیت را بهتر می‌تواند انجام دهد، مسئول فعلی آن پست را واگذار كند.

رئیس ستاد اقامه نماز ادامه داد: فكر نكنید اگر كسی برای تبلیغ دینی پولی نگرفت، نشانه اخلاص است، زیرا خود نگرفتن پول نیز می‌تواند مقدمه‌ای برای تظاهر بر ریا باشد. از دیگر شرایط یك كار قرآنی موفق این است كه در كارها و برای پیشبرد اهداف خود با دیگران وارد شراكت شویم، برای نمونه هیچ ایرادی ندارد كه یك فعال قرآنی با یك فوتبالیست یا قهرمان ورزشی وارد تعامل شود.

حجت‌الاسلام قرائتی افزود: حضرت موسی(ع) در انجام ماموریت تبلیغی خود حضرت هارون را پیشنهاد كرد و حضرت ابراهیم(ع) 100 ساله با همكاری حضرت اسماعیل 13 ساله خانه خدا را تاسیس كردند. سومین عامل موفقیت برنامه‌های قرآنی این است كه شخص دغدغه و سوزدل داشته باشد، خود من از امام خمینی(ره) در سال 42 شنیدم كه فرمود كه «من دیشب به خاطر مشكلات جهان اسلام تا صبح نخوابیدم و دائم برای حل مشكلات مسلمانان جهان دعا و برنامه‌ریزی می‌كردم».

رئیس ستاد اقامه نماز عنوان كرد: برای حفظ قرآن كریم نباید به كودكان و مخاطبان فشار آورد و هر كسی بر اساس ظرفیت خود باید قرآن كریم را حفظ كند، زیرا در آیات قرآن كریم حتی تلاوت قرآن نیز بر اساس حال مخاطب توصیه شده است.

وی با توصیه به معلمان قرآن خاطر نشان كرد: برای استفاده در جلسات قرآن برای عموم مردم توصیه می‌شود از دو تفسیر «نور» و تفسیر «نمونه» استفاده شود، زیرا این دو تفسیر قرآن را با زبان ساده ارائه كرده است، همچنین معلمان باید دقت كنند كه كلاس قرآن نباید بیشتر از 20 دقیقه طول بكشد و باید در بیان تفسیر از یك تفسیر مختصر و كوتاه استفاده كنیم.

  
طبقه بندی: شنیدنیها، موضوعات مرتبط،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به ماهنامه قرآنی (در مسیل آسمان) - بهترین مدت جلسه آموزش قرآن 20 دقیقه است می باشد.