پروژه «فقه قرائت»
حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی محمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، از آخرین وضعیت پروژه «فقه قرائت» خبر داد.
به گزارش واحد خبری پایگاه خبر معارف به نقل از ایسکا، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی محمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیرگروه تفسیر موضوعی از آخرین وضعیت پروژه «فقه قرائت» خبر داد.

ایشان با اعلام خبر اجرای پروژه «فقه قرائت» در مرکز فرهنگ و معارف قرآن، بیان داشت: این پروژه توسط حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم رئیس مرکز فرهنگ قرآن در حال به انجام رسیدن است.

وی ادامه داد: این پروژه پژوهشی است درباره احکام فقهی و آداب شرعی قرائت و تلاوت قرآن که اکنون تدوین آن به پایان رسیده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه در تبیین این پروژه اظهار داشت: مباحث فقه قرائت، پراکنده، کم رنگ و گاه بدون تحقیق در فقه شیعه و سنی آمده است و پس از بررسی و استقرا، اثری یافت نشد، که به صورت جامع و با ساختاری نو در این باره تدوین شده باشد.

وی اضافه کرد: از این رو با توجه به این که مسائلی مانند اقسام قرائت و حکم فقهی آن ها، آداب قرائت، تجوید و میزان اعتبار فقهی آن، موسیقی قرائت و غنا نمودن در قرائت قرآن از مطالبات جدی قاریان و علاقه مندان به قرائت قرآن است، تدوین مجموعه ای منسجم و منظم، با نگاهی روزآمد، استدلالی و کاربردی در مباحث فقه قرائت ضروری می نماید.

مدیر گروه تفسیر موضوعی افزود: مباحث مربوط به فقه قرائت به صورت عمده در سه حوزه خواهد آمد:
1- یکی مباحث مربوط به حکم قرائت در نماز و غیر نماز همراه بررسی اقسام و آداب قرائت.
2- مباحث مربوط به گونه های قرائت مانند ترجیع، تحزین، تغنی و... در قرائت قرآن.
3- بررسی حکم و آثار فقهی اختلاف قرائات.

http://www.maarefquran.comطبقه بندی: شنیدنیها، موضوعات مرتبط،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به ماهنامه قرآنی (در مسیل آسمان) - پروژه «فقه قرائت» می باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic