سوره فجر


وَ الْفَجْرِ(1)


وَ لَیَالٍ عَشرٍ(2)


وَ الشفْع وَ الْوَتْرِ(3)


وَ الَّیْلِ إِذَا یَسرِ(4)


هَلْ فى ذَلِك قَسمٌ لِّذِى حِجْرٍ(5)

بنام خداوند بخشنده مهربان

- به سپیده دم سوگند.


- و به شبهاى دهگانه .


- و به زوج و فرد.


- و به شب هنگامى كه (به سوى روشنایى روز) حركت مى كند

سوگند (كه پروردگارت در كمین ظالمان است ).


- آیا در آنچه گفته شد سوگند مهمى براى صاحبان خرد نیست ؟!این سوره در مكه نازل شده و داراى 30 آیه است
محتوای این سوره و روایاتی که در این باره نقل شده است، سر شهرت این سوره به نام امام حسین علیه ‏السلام را آشکار می‏کند: در آغاز این سوره، به سوگندهای متعددی برمی‏ خوریم: سوگند به فجر، شب‏های ده گانه، طاق و جفت و... این سوگندها ضمن آن که اهمیت این موارد را می‏ رساند، تهدیدی است برای جبارانی که نامشان در آیات بعدی می‏آید.

پس از سوگندها، از اقوام طغیان‏گر، مانند قوم ثمود، قوم عاد و قوم فرعون و عذابی که بر آنان فرود آمده، یاد شده است. این از سنت الهی است که وقتی قومی طغیان و ستم را به اوج می‏رساند، خداوند زمینه ‏ی هلاک و نابودی آنان را فراهم می‏سازد؛ چنان که موسای نجات‏بخش را مأمور رهایی بنی ‏اسرائیل و ویران کردن سلطه ‏ی فرعونیان کرد.

در بخش‏های دیگر سوره، به آزمایش انسان و سرنوشت او، اشاره شده است و در پایان، سخن از عروجی ملکوتی از شخصیت عظیم ‏القدری به میان آمده است که به درجه ‏ی اطمینان و رضای الهی رسیده است.

با توجه به این محتوا معلوم می‏شود که برجسته‏ ترین مصداق این سوره - اگر نگوییم مصداق کامل - و این شخصیت ملکوتی، امام حسین علیه ‏السلام است؛ زیرا وی همانند موسای کلیم، سلطه‏ ی امویان را، که برای نابودی دین خدا کمر همت بسته بودند و با عترت پیامبر دشمنی می‏کردند، در هم کوبید و با عاشورای خونین خویش، فجری از ایمان، عقیده و آزادی را در سیاهی ستم پدید آورد. بنابراین، اگر حکومت شوم بنی ‏امیه را شام مرگ و تیرگی ظلمت بشمار آوریم، نهضت حسینی و خون شهدای کربلا، فجر بود که تاریکی ظلم را شکافت و روزنه ‏ای به روز بیداری و فجر گشود.

دیگر این که حضرت، صاحب «نفس مطمئنه» را برای مردم، با شهامت و از خودگذشتگی خویش معرفی فرمود و همین امر، شاید مهمترین علت شهرت این سوره، به نام امام حسین علیه ‏السلام باشد؛ چنان که در روایتی از امام صادق علیه‏السلام می‏خوانیم:

سوره‏ ی فجر را در هر نماز واجب و مستحب بخوانید که سوره‏ ی حسین بن علی علیه‏السلام است و به آن، رغبت نشان دهید. خداوند شما را در رحمت خود قرار دهد! ابواسامه، که در مجلس حاضر بود، عرض کرد: چگونه این سوره، ویژه‏ ی امام حسین علیه ‏السلام است؟ حضرت فرمود: آیا آیه ‏ی(یا أیها النفس المطمئنة...) را نشنیدی؟ منظور از این آیه، امام حسین علیه‏ السلام است. او صاحب نفس مطمئنه و راضیه و مرضیه است. یاران او نیز دودمان رسالت، در روز رستاخیز از خداوند راضی ‏اند.خداوند نیز از آنان راضی است.

نفس مطمئنه نفسی است که با علاقه‏ مندی و یاد پروردگار، آرامش می‏یابد و بدان چه او راضی است، رضایت می‏دهد و در نتیجه، خود را بنده‏ای می‏بیند که مالک هیچ خیر و شری و نفع و ضرری برای خود نیست و نیز دنیا را یک زندگی مجازی و داشتن و نداشتن را امتحان الهی می‏داند. بنابراین، اگر در نعمت دنیایی غوطه بزند، به طغیان، فساد و استکبار نمی‏گراید و اگر گرفتار فقر و تنگدستی گردد، به کفر و ترک شکر رو نمی ‏آورد، بلکه همچنان در عبودیت پابرجا است.

بدیهی است که امام حسین علیه ‏السلام با همه‏ ی وجود، «نفس مطمئنه» را معنا کرد. ناگفته نماند که شاید حکمت توصیه روایات، به خواندن سوره فجر در نمازها این باشد که پیروان حضرت، درخشش در ظلمت شب، شکافتن سینه ستم، آغازگر بودن روز روشن ایمان و امید، مبارزه با طاغوت و اطمینان داشتن به خدا را از ایشان الهام بگیرند.

در پایان، شایسته است علت نامگذاری این سوره را از قلم مفسر قرآن، آیت‏ الله طالقانی بخوانیم: گویا ائمه معصوم علیهم االسلام، از این جهت این سوره را سوره‏ی امام حسین علیه‏ السلام نامیده ‏اند که قیام و شهادت آن حضرت، در آن تاریکی طغیان، مانند طلوع نور فجر، از نو، منشأ حیات و حرکت گردید.

خون پاک او و یارانش به زمین ریخت و نفوس مطمئنه آن ها با فرمان ارجعی و با خشنودی، به سوی پروردگار شتافت تا همیشه از دلهای پاک بجوشد و آن ها را به هم پیوسته دارد و راه حیات با عزت، باز و پایه‏ های ظلم و طغیان متزلزل گردد و طاغویان را دچار خشم و نفرین کند

 

 


گویا ائمه معصوم از این جهت این سوره را سوره امام حسین(ع) نامیده‌اند كه قیام و شهادت آن حضرت (ع) در آن تاریكی طغیان، مانند طلوع نور فجر، از نو منشا حیات و حركت گردید.

خون پاك او و یارانش به زمین ریخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان «إرجعی» و با خشنودی به سوی پروردگار شتافت تا همیشه از دل‌های پاك بجوشد و آنها را به هم پیوسته دارد و راه حیات با عزت، باز و پایه‌های ظلم و طغیان متزلزل گردد و طاغیان را دچار خشم و نفرین كند.»

ایت الله طالقانی
طبقه بندی: دانستنیهای قرانی، شنیدنیها،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به ماهنامه قرآنی (در مسیل آسمان) - سوره فجر می باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic