فضیلت قرائت سوره کهف و سوره اعراف چیست؟1- فضیلت سوره كهف: (1)
در فضیلت این سوره روایات بسیارى از پیامبر (ص) و اهل بیت نقل شده كه اهمیت فوق العاده محتواى آن را بیان مى‏كند که به چند مورد اشاره می کنیم:
- پیامبر(ص) فرمود: آیا سوره‏اى را به شما معرفى كنم كه هفتاد هزار فرشته به هنگام نزولش آن را بدرقه كردند و عظمتش آسمان و زمین را پر كرد یاران عرض كردند آرى؟ فرمود: آن سوره كهف است هر كس آن را روز جمعه بخواند خداوند تا جمعه دیگر او را مى‏آمرزد (و طبق روایتى او را از گناه حفظ مى‏كند) ... و به او نورى مى‏بخشد كه به آسمان مى‏تابد و از فتنه دجال محفوظ خواهد ماند.
- در حدیث دیگرى از پیامبر می خوانیم: هر كس 10 آیه از اول سوره كهف را حفظ كند" دجال" به او زیانى نمی رساند و كسى كه آیات آخر سوره را حفظ كند نور و روشنایى براى او در قیامت خواهد بود.
- از امام صادق (ع )مى‏خوانیم: كسى كه در هر شب جمعه سوره كهف را بخواند شهید از دنیا مى‏رود، و با شهداء مبعوث مى‏شود و در روز قیامت در صف شهداء قرار مى‏گیرد.
2- فضیلت سوره اعراف:(2)
- در تفسیر" عیاشى" از امام صادق (ع) نقل شده است كه فرمود:" هر كس سوره اعراف را در هر ماه بخواند در روز قیامت، از كسانى خواهد بود كه نه ترسى بر آنها است و نه غمى دارند و اگر در هر جمعه بخواند، در روز قیامت از كسانى مى‏باشد كه بدون حساب به بهشت مى‏رود" و نیز فرمود:" در این سوره آیات محكمه‏اى است،" قرائت" و" تلاوت" و" قیام به آنها" را فراموش نكنید، زیرا اینها روز رستاخیز در پیشگاه خدا براى كسانى كه آنها را خوانده‏اند گواهى مى‏دهند"!
نكته‏اى كه از این روایات به خوبى استفاده مى‏شود، این است كه روایاتى كه درباره فضیلت سوره‏ها آمده است به این معنى نیست كه تنها قرائت این سوره‏ها داراى آن همه نتائج و ثمرات بزرگ است، بلكه آنچه به این خواندن ارزش نهایى مى‏بخشد همان ایمان به مفاد آنها و سپس عمل كردن بر طبق آن است.
لذا عظمت سوره‏هاى قرآن و آثار معنوى و بركات اخلاقیش بخاطر محتواى آن یعنى ایمان و عمل به آن است.

پی نوشت:
1.مكارم شیرازى ناصر تفسیر نمونه،ناشر دار الكتب الإسلامیة،تهران،سال 1374 ش،نوبت اول،ج‏12، 33،ص336.
؛علامه طبرسی ،ترجمه مجمع البیان، ناشر انتشارات فراهانی،تهران،سال 1360 ش،نوبت اول، ج15‏،ص 4
2.مكارم شیرازى ناصر تفسیر نمونه،ناشر دار الكتب الإسلامیة،تهران،سال 1374 ش،نوبت اول،ج‏6،ص75
؛ بحرانى سید هاشم،البرهان فى تفسیر القرآن،ناشر بنیاد بعثت،تهران،سال 1416 ق،نوبت اول،ج 2،ص515


طبقه بندی: دانستنیهای قرانی، شنیدنیها،

طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به ماهنامه قرآنی (در مسیل آسمان) - فضیلت قرائت سوره کهف و سوره اعراف چیست؟ می باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات